Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje praktikos semiasi būsimieji gydytojai

Respublikinės Šiaulių ligoninės kolektyvas pasipildė jaunimo – būsimieji medikai čia atlieka praktinį mokymą – tęsia studijas, pradėtas Vilniaus universiteto medicinos fakultete arba Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijoje. Įvairiuose ligoninės skyriuose triūsia 17 būsimųjų gydytojų, kurių kelias į gydytojo diplomą grįstas ne tik teorijos žiniomis, bet ir praktiniais įgūdžiais, kurių jie semiasi klinikinės medicinos praktikos bazėje Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Spaudos konferencijoje su internais, rezidentais bei praktikos koordinatoriais gydymo įstaigos vadovais bendravo spaudos ir televizijų žurnalistai.
Nauda ir studentui, ir ligoninei
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto VI kurso medicinos studijų programos studentai  bei rezidentūrą atliekantys Vilniaus universiteto medicinos fakulteto ir Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos  gydytojai rezidentai ligoninėje dirba nuo rudens pradžios. Už vadovavimą internatūros bazei atsakingas gydymo įstaigos generalinis direktorius Petras Simavičius bei už klinikinės medicinos praktikos koordinavimą atsakinga medicinos direktorė Vaiva Makštutienė rūpinasi, kad būsimieji gydytojai įgytų pakankamai praktinių įgūdžių.   
Būsimieji medikai klinikinės medicinos praktiką (internatūrą) ir rezidentūrą atlieka skirtinguose ligoninės skyriuose pagal sudarytą individualaus darbo grafiką. Už vadovavimą studentams atsakingi ir skyrių vadovai. Klinikinės praktikos vidaus ligų ciklui vadovauja Vidaus ligų skyriaus vedėja Rita Ruškytė. Akušerijos-ginekologijos ciklui –  Moters ir vaiko klinikos direktorius dr. Linas Rovas. Vaikų ligų ciklui – Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė. Chirurgijos ir ortopedijos-traumatologijos ciklams – medicinos direktoriaus pavaduotojas chirurgijai Antanas Pauliukas. Kiekvienas būsimasis gydytojas praktikos metu po keletą mėnesių praktikuojasi skirtinguose skyriuose, tad patirties įgyja daug.
Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinio direktoriaus P. Simavičiaus, kiekviena ligoninė būtų pasmerkta pražūčiai, jei pristigtų žmogiškųjų išteklių. „Šiai dienai ne tik pas mus, bet ir visoje Lietuvoje yra tam tikrų problemų su žmogiškaisiais ištekliais. Ypač tai liečia gydytojus. Jeigu visi, kurie yra jau užtarnavę pensiją nuo šiandienos nebedirbtų, tai būtų pakankamai sudėtinga užtikrinti budėjimus visą parą, teikti skubią, planinę pagalbą“, – sako gydymo įstaigos vadovas.
Sveikatos apsaugos ministerijos bei Švietimo ministerijos Respublikinė Šiaulių ligoninė pripažinta tinkama būsimųjų medikų praktikos bazė. Pasak direktoriaus, nauda ne tik studentams, bet ir gydymo įstaigai, kuri pasipildo jaunais žmonėmis, trokštančiais kuo daugiau padirbėti ir įgyti patirties.
Reikalavimai praktikos bazei dideli
Gydymo įstaigai, kuri gali būti patvirtinta praktikos baze, reikalavimai dideli. „Reikalavimai numatyti įstatymais, atlikti vertinimai. Turi būti pakankama diagnostinė bazė, ambulatorinė bazė,  visos tarnybos, veikiančios visą parą, turi dirbti profesionalūs įvairių sričių specialistai: chirurgijos, terapijos, akušerijos-ginekologijos, onkologijos, kurie galėtų mokyti ir kartu dirbti su būsimaisiais gydytojais“, – sako P. Simavičius.
Ligoninėje yra sukomplektuotos aukščiausio lygio technologijos: magnetinis rezonansas, kompiuterinis tomografas, echoskopai, pati moderniausia šiuolaikinė įranga laboratorijoje, modernias įranga aprūpinti intensyviosios terapijos skyriai, aukšto lygio pagalba moterims ir vaikams. Ligoninėje įrengtos naujos operacinės, anesteziologijos tarnybos – viskas, ko reikia  patraukliai ir moderniai ligoninei.
Ligoninės gydytojai geranoriškai imasi vadovauti internams ir rezidentams.
 „Mes norime, kad praktikantai ne tik papuoštų ligoninę jaunyste, bet kad jie pajaustų gydytojo darbo skonį: galėtų patys diagnozuoti, priimti sprendimus, gydyti. Nuo to, kiek jaunystėje patirs ir išmoks,  priklauso, koks bus gydytojas“, – sako P. Simavičius, įsitikinęs, jos ligoninėje būsimieji gydytojai gaus pakankamai žinių, kurios pravers ateityje dirbant labai atsakingą darbą.
Jauni nori savarankiškumo
Pasak medicinos direktorės V. Makštutienės, rezidentai – tai jaunieji kolegos gydytojai, kurie jau specializuojasi siauresnėje gydymo srityje. Drauge su jais ligoninėje ir internai, kurie dar tik mokosi mediko profesijos pagrindų, o ligoninėje įgyja kuo daugiau patirties bei žinių.
„Kasmet būsimieji gydytojai atvyksta su nauju medicinos žinių bagažu. Pastebime, kad dabartiniams gydytojams stengiamasi įdiegti ir žmogiškųjų savybių: meilės pacientui, noro tobulėti, siekti žinių. Jaunieji medikai atidūs ir rūpestingi, todėl esame jais labai patenkinti“, – sako V. Makštutienė.
Ypač vyresnieji rezidentai ligoninėje sulaukia trokštamo savarankiškumo. Atsižvelgiant į tai, kad ligoninėje trūksta specialistų, jaunieji medikai ne itin globojami – jiems suteikiamos galimybės ir operuoti, ir atlikti įvairias procedūras.  „Labai dažnai tenka siūlyti specializaciją, ko ir imasi specialybių gydytojai. Tas gydytojas, kuris jaunąjį mediką nukreipia į konkrečią sritį, ligoninėje vadinamas krikštatėviu“, – sako V. Makštutienė ir pastebi, kad dažniausiai į Šiaulius dirbti grįžta chirurgijos praktiką atlikę rezidentai.
Ligoninėje trūksta radiologų, dermatovenerologų, endokrinologų, intervencinių kardiologų, vaikų chirurgų, kraujagyslių chirurgų, neurochirurgų, anesteziologų reanimatologų, reabilitologų. Tam, kad grįžtų dirbti į ligoninę, jauniems gydytojams siūlomas ne tik didesnis darbo užmokestis, bet ir geresnės darbo sąlygos.
Pašaukimas – medicina
Būsimieji medikai neslepia, jog jie labai daug laiko praleidžia ligoninėje – kitas ir visą parą neišeina iš skyriaus. Daugumai mokytis ir dirbti Šiauliuose labai patinka – daugelis po internatūros praktikos į Šiaulius atvyksta atlikti ir rezidentūrą.
Šiaulietis vyresnysis gydytojas rezidentas Linas Janauskas ir internatūrą, ir rezidentūrą atliko Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Baigęs studijas jis planuoja ir dirbti Šiauliuose. „Esu būsimas teismo medicinos ekspertas, tačiau ligoninėje turiu galimybę domėtis neurochirurgija, neurologija, toksikologija. Džiaugiuosi, kad man suteikta proga dirbti visaverčiu gydytoju, nors man tereikia su daugeliu medicinos sričių tik susipažinti“, – pasakoja Linas. Kristina Rudaitytė mediciną pasirinkusi mokykloje, Kelmėje. Kitos profesijos jau ir neįsivaizduoja. „Jau teko dirbti skirtinguose skyriuose. Labiausiai patiko darbas Chirurgijos ir Priėmimo skyriuose. Esame šešto kurso studentai, tačiau ligoninėje vertinami kaip lygiaverčiai medikai, todėl dar labiau stengiamės“, – sako Kristina.
Šiaulietė Vaida Čarnaitė apie medikės profesiją svajoja jau nuo aštuntos klasės, nes nuo mažumės jautė norą padėti kitiems: „Mano pašaukimas – dirbti medike“,- įsitikinusi internė. Šiaulietei Indrei Astrauskaitei pavyzdžiu tapo mama medikė. Paklausta, kas labiausiai patiko ligoninėje, būsimoji medikė prisiminė… gimdymo palatą.  „Vaiko gimimas paliko didžiulį įspūdį. Kai tėveliai, vaikui gimus, braukė džiaugsmo ašarą, kartu su jais ir aš ją braukiau“, –  pasakojo Indrė.
Internė Milda Andrijonytė gimusi ir užaugusi Alytuje. Atlikdama praktiką ligoninėje pastebėjo, kad Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai labai geri ir paslaugūs. „Mums rodoma, kaip atliekamos pačios įvairiausios procedūros, supažindinama su ligoninėje esama aparatūra. Manau, kad mums suteikiamos galimybės tobulėti net labiau, nei numatyta mūsų medicinos praktikos programoje. Todėl džiaugiuosi, kad būtent Šiauliuose atlieku praktiką“, – kalba būsimoji medikė.
Iš Šeduvos kilusi Ugnė Andriuškevičiūtė pasakojo, jog vaikystėje svajojo dirbti darbą, teikiantį malonumą padėti kitiems. Internatūros praktika – puikus įrodymas pačiai sau, kad tikriausiai ne atsitiktinai ji pasirinko medikės profesiją. „Manau, kad man skirta dirbti vaikų ligų skyriuje“, – sako U. Andriuškevičiūtė ir pripažįsta, kad Vaikų ligų klinikoje jai patinka labiausiai.
Vyresnioji gydytoja rezidentė Aurelija Bartkevičienė kilusi iš Pakruojo rajono. Būsimoji gydytoja, nuo vaikystės svajojo tapti gydytoja,  baigusi studijas planuoja dirbti Šiauliuose.
Šiauliuose internatūra yra atlikęs ir jaunesnysis gydytojas rezidentas Julius Šimulis. Jis jau nusprendė, kad rinksis šeimos gydytojo kelią. Nors pats kaunietis, tačiau į Šiaulius sugrįžta atlikti rezidentūros, nes čia, pasak jo,  labai gera atmosfera ir geri mokytojai.
Internas Mantas Rudžinskas mediciną pasirinko mokyklos suole. „Medicina – perspektyvi specialybė, todėl tikiuosi, kad visada turėsiu darbo. Manau, kad atlikdami praktiką Šiauliuose mes įgyjame daugiau praktikos, nei Kaune pasilikę studentai“, – kalba šiaulietis.
Vyresnioji gydytoja rezidentė Emilija Bogužienė jau dirba Moters ir vaiko klinikos Akušerijos bei ginekologijos skyriuose. „Į Šiaulius atvažiavau daug dirbti, tai ir darau. Nustebau, atvykusi atlikti rezidentūros, nes pamačiau, kad Šiauliuose pasiektas labai aukštas lygis – Vilniaus medikams reikėtų net pasistengti iki to. Šiauliuose sutikau daug puikių gydytojų, savo srities žinovų, iš kurių stengiuosi mokytis. Kol kas siekiu tik daug dirbti ir į atlygį nesižvalgau – viskas ateityje“, – sako Emilija, ligoninėje dirbanti negailėdama jėgų. Būsimoji gydytoja įsitikinusi, jog patirtis ateina tik dirbant ir jai malonu žinoti, kad išmoksta vis daugiau.

IMG 2612

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje praktiką atliekantys būsimieji gydytojai džiaugiasi galimybe įgyti  praktikos.

DSC06771

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė pastebi, jog kasmet jaunimas į ligoninę atvyksta su naujomis žiniomis.

DSC04932

Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius sako, jog būsimųjų gydytojų praktika – nauda ir ligoninei, ir rezidentams.

Autoriaus nuotr.

Rytis PRIALGAUSKAS
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių praktikantas

Šiaulių.info

(Visited 78 times, 1 visits today)