Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Ar mokote vaikus saugaus elgesio?

mama-sunusDidžioji dalis tėvų, prieš išleisdami mažamečius į ugdymo įstaigą, papasakoja jiems apie saugų elgesį žaidžiant su bendraamžiais. Tokią tėvų elgseną auklėjant vaikus atskleidė mažamečius vaikus auginančių tėvų apklausa. Ją draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic” Lietuvos filialo užsakymu rugpjūtį atliko visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai”.

Remiantis apklausos rezultatais, net 73 proc. tėvų nurodė, kad visada stengiasi priminti vaikui apie saugų elgesį ugdymo įstaigoje. Tik 6 proc. nurodė taip nesielgiantys, nes, jų nuomone, vaikas vis tiek elgiasi taip, kaip nori. Penktadalis tėvų atsakė, jog apie tokį vaiko pamokymą net nepagalvojantys.

„Išleisdami atžalą į mokyklą, tėvai pasirūpina visomis būtiniausiomis priemonėmis, tačiau kartais, deja, pamiršta, kad taip pat yra svarbu priminti vaikui apie saugų elgesį žaidžiant su bendraamžiais, – kalba Ingrida Šarkienė, draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic” Baltijos šalių nelaimingų atsitikimų ir kelionių draudimo produktų vadovė. – Juk nuolatos galėdavę žaisti darželinukai mokykloje sunkiai nustygsta sėdėdami vietoje. Dėl šios priežasties mokyklose padaugėja per pertraukas vaikų patiriamų susižalojimų skaičius.”

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Aleksejevaitė atkreipia dėmesį, kad vaikų elgesį ir sužalojimų tikimybę lemia daugelis veiksnių: „Ne tik aplinkos veiksniai yra svarbūs. Dar svarbesni yra individualūs veiksniai, tokie kaip vaikų amžius, lytis, fizinis išsivystymas, bendravimo įgūdžiai, socialinės ir ekonominės aplinkybės.” Ji taip pat pabrėžia, jog negalima reikalauti iš vaikų, kuriems tenka kelias valandas sėdėti, kad jie būtų ramūs pertraukų metu, nes judėjimas yra jų fiziologinis poreikis.

Gana dažnai pasitaiko šiurkštaus ar net žiauraus elgesio atvejų, kai vyresni vaikai muša mažesnius. Didelę įtaką tokiems reiškiniams daro koviniai filmai, kompiuteriniai žaidimai, propaguojantys smurtą. „Vaikai per pertraukas ar eidami iš mokyklos mėgdžioja ekrane matytus kovinius veiksmus ir išdykaudami ar mušdamiesi sužaloja vienas kitą. Tokius reiškinius galima sumažinti įgyvendinant smurto mažinimo mokykloje programas, nuo mažens jaunimą auklėjant humaniškumo dvasia”, – kalba Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

„Ugdymo įstaiga turi užtikrinti saugią aplinką, o tėvai turėtų auklėti vaiką taip, kad žaisdamas vaikas nesusižeistų pats ir nesužeistų bendraamžių. Svarbu ir tai, kad suaugusieji neturėtų likti abejingi, matydami neatsargų ar nedrausmingą vaikų elgesį viešose vietose,” – papildo Ingrida Šarkienė, „Gjensidige Baltic” Baltijos šalių nelaimingų atsitikimų ir kelionių draudimo produktų vadovė.

Bendrovės „Spinter tyrimai” rugpjūčio pabaigoje atliktoje apklausoje dalyvavo 207 respondentai, auginantys 4-10 m. amžiaus vaikus.

Vidas Gudonis
Marketingo skyriaus vadovas
„Gjensidige Baltic” Lietuvos filialas