Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Gyčio Bernardo Padegimo režisuotų spektaklių savaitgalis – Šiaulių dramos teatro dovana režisieriui

Vasario 17 d. režisierius Gytis Bernardas Padegimas švenčia gražų 60- ties metų jubiliejų. Nuoširdžiai sveikiname gerbiamą Jubiliatą ir linkime kuo didžiausios sėkmės gyvenime ir scenoje!

Šiaulių dramos teatras visus G. B. Padegimo talento mylėtojus kviečia į jubiliejinio savaitgalio spektaklius mūsų teatre. Vasario 17 d. (penktadienį) 18 val. bus rodoma M. Lado “Labai paprasta istorija”, o vasario 18 d. (šeštadienį) 18 val.-  T. Viljamso “Iguanos naktis”.

Režisierius, pedagogas, teoretikas, visuomenės veikėjas Gytis Bernardas Padegimas yra vienas ryškiausių Lietuvos teatro asmenybių. Pasak režisieriaus kūrybos tyrinėtojos teatrologės E. Markevičiūtės, Gyčio Padegimo spektakliai reikalauja “tam tikro akies aštrumo ir įsiklausymo, jie jautriai atspindi laiko tėkmę ir jos kaitą. Subtilus įsigilinimas į žmogaus vidų, jo nuotaikų pokyčiai dažnai perteikiami išraiškinga, erotikos nevengiančia plastika, kurią sustiprina dėmesys detalei, apšvietimo niuansams, muzikos obertonams”.

G. B. Padegimas 1975 m. baigė teatro režisūros studijas A. Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje. Tai bene vienintelis režisierius, dirbęs visuose Lietuvos valstybiniuose teatruose, tačiau, pasak jo paties,  jaučiantis ypatingus sentimentus Šiauliams ir Šiaulių dramos teatrui. G. B. Padegimas yra pastatęs daugiau nei 100 spektaklių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Gytį Padegimą su Šiauliais riša glaudūs kūrybiniai saitai. Per savo karjerą Šiauliuose jis pastatė net 16 spektaklių. 1988-1993 metais G. B. Padegimas dirbo Šiaulių dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi. Jo vadovavimo laikmetis sutapo su tautinio atgimimo laikotarpiu, kuris stipriai veikė teatro dvasines ir visuomenines nuotaikas. 1988 m. režisieriaus iniciatyva Šiauliuose vyko pirmasis lietuvių dramaturgijos festivalis “Atgaiva”, kuriame drąsiai nuskambėjo  tautinio teatro puoselėjimo idėja.

Pirmasis Šiauliuose statytas G. B. Padegimo spektaklis – F. G. Lorca “ Donja Rosita, arba Gėlių kalba” (1976), po metų jis režisavo A. Strindbergo “Freken Juliją” (1977). 1986 m. Šiaulių dramos teatre G. Padegimas pastatė V. Jasukaitytės “Žemaitę”- spektaklį, kuris sukėlė didelį teatrinės visuomenės susidomėjimą. Ne mažiau vertinamas ir 1988 m.  režisuotas V. Jasukaitytės „Žilvinas”, 1988 m. – Antano Škėmos pjesė “Žvakidė”. Dėmesys nacionalinei dramaturgijai – vienas iš svarbiausių režisieriaus kūrybos prioritetų.

Kiti Šiaulių dramos teatre statyti spektakliai: Juhan Smuul “Pulkininko našlė“ (1990), Eugene Ionesco “Karalius miršta” (1990), Oscaro Miloszo “Mefibosetas” (1991), Kazys Saja “Liftu į piramidę” (1993), John Cromvell “Premjera” (1993), George Bernard Shaw “Dūžtančių širdžių namai” (1993).
2007 m. po ilgesnės  pertraukos režisierius į Šiaulių dramos teatrą grįžo su didelio žiūrovų palaikymo sulaukusiu spektakliu M. Lado “Labai paprasta istorija”. Be minėto spektaklio, mūsų teatro repertuare yra ir A. Strindbergo „Velykos“ bei naujausias režisieriaus darbas- T.Viljamso “Iguanos naktis”.  Profesorius G. B. Padegimas noriai dalinasi savo patirtimi ir su Šiaulių universiteto estrados meno studentais, kuriems dėsto režisūros istoriją.

60-mečio jubiliejui Valstybiniame Kauno dramos teatre režisierius kuria naują spektaklį – „Stebuklingasis Tenesis”, pagal airių dramaturgo Briano Frielo dramą.

Tikimės, kad režisieriaus kūrybiniai užmanymai neaplenks Šiaulių ir ateityje, nekantriai lauksime naujų susitikimų Šiaulių dramos teatro scenoje.

Gytis Padegimas: „Teatras turėtų atsilaikyti prieš masinės kultūros škvalą, nepasiduoti. Esminė teatro funkcija visais laikais viena ir ta pati – dvasinės infrastruktūros kūrimas. Teatras gali gerokai daugiau negu visuomenė galvoja. Tegu linksmina įvairūs šou, cirkas, gatvės estrada, o teatras gimė iš ritualo, jis visada bandė padėti žmogui pažinti save, jam svarbios vertikalių ir horizontalių sankirtos, sociumas, amžinybė. Teatras – galingas savianalizės instrumentas, tai vieta, kur reikia jausti ir galvoti, įjungti asociacijų aparatą, mąstyti apie praeitį ir ateitį“.