Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Moksleiviai susipažino su Afrikos kultūra, tradicijomis, muzika

3dPirmadienio popietę S. Daukanto gimnazijoje viešėjo du Vilniaus afrikiečių bendruomenės nariai. Susipažinti su Afrikos kultūra susirinko gausus būrys S. Daukanto gimnazijos, Kudirkos ir Medelyno progimnazijų moksleivių.
Į susitikimą moksleivius pakvietė Tolerantiško jaunimo asociacija ir Vilniaus afrikiečių bendruomenė. Jos bendradarbiaudamos įgyvendina projektą pagal Europos fondo trečiųjų šalių piliečių integracijai 2011 m. metinę programą – Multikultūrinis savanorytės centras. Viena iš centro įgyvendinamų veiklų – „Gyvoji biblioteka“. Tai yra neformalaus ugdymo metodas, skatinantis tarpusavio supratimą, toleranciją, pagarbą vienas kitam, žmogaus orumo bei teisių išsaugojimą ir užtikrinimą. Pagrindinis Gyvosios bibliotekos tikslas – laužyti kultūrinius stereotipus. Šį kartą skaitymo procese gyvąja knyga tapo du Nigerijos šalies piliečiai, kurie per pokalbį, diskusiją, muziką moksleiviams pristatė Afrikos žemyną, savo šalį, kultūrą, žmonių gyvenimą, rūbus.   Nenuostabu, kad vienas iš svečių vilkėjo tradicinį tautinį kostiumą. Svečiai taip pat dalijosi  gyvenimo Lietuvoje patirtimi.
Nigerijos pilietis Jite Williams studijuoja Vilniaus Mykolo Riomerio universitete. Lietuviškai   kalbantis svečias su moksleiviais bendravo anglų kalba. Jis klausė moksleivių ką jie žino apie Afrikos žemyną, Nigeriją. Domėjosi, kam yra tekę pabuvoti Afrikoje.
Nigerija – gausiausiai gyvenama valstybė Afrikoje. Čia gyvena virš 130 mln. gyventojų. Taip yra todėl, kad afrikiečių šeimos yra labai gausios. Šalyje gyvena per 250 tautų ir genčių. Nigerija padalinta į 36 valstijas ir vieną Federalinę sostinės teritoriją. Šešiuose šalies miestuose gyvena per 1 mln. gyventojų.
Nigerijoje galima išgirsti daugiau nei 500 kalbų, tačiau tarpusavyje šalies gyventojai daugiausiai bendrauja angliškai. Anglų kalba – valstybinė oficialioji šalies kalba.  
Šalis turtinga iškasenomis. Turi įvairų kraštovaizdį – nuo tropinių miškų, savanos iki dykumos.
Svečias pasakojo apie Nigerijos vestuves, maistą, kitas tradicijas. Plačiau pristatė savo šalies švietimo sistemą.  mokslas pradinėje mokykloje trunka šešerius metus. Vėliau mokslai trunka dar šešerius metus. Trejus metus mokomasi matematikos, anglų kalbos, tikėjimo paslapčių.  Likusius trejus metus –  moksleiviai renkasi dalykus, susijusius su būsima profesija. Norintieji studijuoja universitete. Mokslo trukmė – ketveri metai.
Mūsų moksleiviams patiko tradiciniai Afrikos gyventojų drabužiai. Jie neįprastai spalvoti, margi, originalūs.
Moksleiviams buvo įdomu išgirsti ir svečių nuomonę apie Lietuvą. Jie prisipažįsta, kad tik atvykus sunkiausia buvo suprasti transporto sistemą. Vėliau sužinojo, kad lietuviams labai svarbus krepšinis. Nigerijoje  mėgstamiausia sporto šaka – futbolas. Stebino ir šaltas oras. Prie jo svečiai pratinasi iki šiol.
Afrikiečiai stebėjosi, kad lietuviai labai daug geria ir rūko. Jei Afrikoje vaikinimas pamato savo merginą su cigarete, palaiko ją blogu žmogumi. Afrikoje alkoholis – griežta „taisyklė“: jį gali vartoti tik suaugusieji, ir tai jie patys žino, kiek gali išgerti.
Tris valandas trukęs susitikimas neprailgo. Susitikimo pabaigoje moksleiviai susipažino su afrikietiška muzika. Moksleiviai, kartu su svečiais grojo tradiciniais afrikiečių muzikos instrumentais.

Vaida Tverijonienė

Šiaulių.info

3d3d