Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Prietaisas palengvinantis mūsų kasdienybę

dziovikleBuitinė technika mūsų namuose atlieka svarbų vaidmenį: skalbimo mašina, indaplovė, viryklė, šaldytuvas ir džiovyklė – reikalingi kiekvienuose namuose. Džiovyklės tapo tokiu įprastu ir savaime suprantamu buityje naudojamu prietaisu, kad retai kas susimąsto, koks gyvenimas būtų be jų. Bet ar esate gręžę paklodę rankomis arba bandę vidury žiemos lauke padžiauti savo skalbinius? Pabandykite. Garantuotai į džiovykles pažvelgsite kitomis akimis, nes būtent džiovyklės yra sukurtos jūsų patogumui bei laiko ir energijos taupymui.

Pirmosios džiovyklės – ventiliatoriai

Nuo pat senų senovės žmonės ieškojo būdų kaip palengvinti savo gyvenimą buityje, bet verta pastebėti, kad džiovyklės nėra labai senas išradimas. Jų evoliucija prasidėjo daugmaž prieš 200 metų, kuomet 1799 m. prancūzų kilmės išradėjas M. Pochon’as išrado pirmąjį ventiliatorių. To meto ventiliacinių džiovyklių veikimo principas buvo gana primityvus: pati džiovyklė buvo statinės formos būgnas su skylutėmis į kurį asmuo dėdavo šlapius drabužius, pastatydavo virš atviros ugnies ir ranka sukdavo būgną, kol drabužiai išdžiūdavo. Šis džiovyklės modelis nebuvo pats geriausias variantas, bet žiemomis drabužiai išdžiūdavo gerokai greičiau nei įprasta. Po kurio laiko amerikiečių išradėjas G. T. Sampson’as sukūrė geresnį drabužių džiovyklių variantą. Jo džiovyklė buvo labai panaši į M. Pochon’o kurtąją, tačiau ji turėjo stovą ir ugnis buvo naudojama ne atvira, o iš krosnies. 1892 m. už šį išradimą G. T. Sapmson’ui buvo suteiktas patentas.

Automatinės džiovyklės

Kaip žmonių gyvenimas nestovi vietoje, taip ir buitinė technika žengia pirmyn. Dėl to XX a. pradžioje kilo mintis, jog reikia patobulinti ir džiovykles. Automatinės džiovyklės? Skamba labai neblogai. Automatinių džiovyklių išradėju laikomas J. Ross Moore’as, gyvenęs Šiaurės Dakotoje. Šios džiovyklės atsirado iš paprasto noro palengvinti savo kasdienybę. Kadangi išradėjui atsibodo skalbinius džiaustyti speiguotomis žiemomis lauke, jis pašiūrėje pastatė būgno formos dujomis šildomą įrenginį, kuris gerokai palengvino išradėjo buitį. Tačiau įrenginys užėmė daug vietos ir vis tik nebuvo labai patogus sprendimas. Todėl per artimiausius 30 metų J. Ross Moore’as ištobulino savo idėją ir sukūrė du būgno tipo džiovyklių modelius, vienas veikė dujų, kitas elektros pagrindu. Kadangi išradėjas turėjo piniginių sunkumų, reikėjo rasti žmonių, galinčių gaminti ir leisti į prekybą džiovykles. 1938 m. pavadinimu „June day“ (birželio diena) Hamiltono gamykla pradėjo prekiauti automatinėmis džiovyklėmis, kurios buvo elektroninių džiovyklių pradininkės ir J. Ross Moore’o išradimas.

Džiovyklių tobulėjimo era

Automatinės džiovyklės tapo labai reikalinga ir paklausia buitinės technikos preke. Hamilton’o gamykla kiekvienais metais parduodavo daugiau nei 600, 000 elektra bei dujomis varomų drabužių džiovyklių. Tuo metu atsirado ir konkurentų, tobulinančių džiovyklių veikimo principą. Pavyzdžiui, 1955 m. į rinką įžengė „Whirpool“, prekiaujantys dujų džiovintuvais ir teigiantys, kad jų drabužių džiovyklės darbą atlieka dvigubai greičiau nei įprastos, nes jose padidinta oro srauto ir dujų produkcija. Dar vėliau į džiovyklės pradėta diegti jutiklius, kurie, pajutę, kad drabužiai sausi – automatiškai išjungia drabužių džiovyklę. Įdiegiami elektriniai starteriai į dujomis varomas džiovykles, įvedamas laikmatis. Atsirado elektroninės džiovyklės, o 1990 m. pasaulį išvydo draugiškos aplinkai ir nesukeliančios alergijų džiovyklės.

Šiais laikais prekiaujama kondensacinėmis džiovyklėmis

Šiuo metu prekyboje vyrauja kondensacinės džiovyklės. Jos puikiai iškedena visus džiovinamus drabužius. Viena iš geriausių funkcijų, kurias atlieka kondensacinės džiovyklės, tai yra pūkų ir dulkių surinkimas. Naudojantis džiovykle jūsų namuose tikrai sumažėtų dulkių. Kaip ir kiekvienas prietaisas, džiovyklė reikalauja ir šiek tiek priežiūros. Po kiekvieno džiovinimo derėtų išvalyti pūkų filtrą. Pasirinkus kondensacinę džiovyklę jai nebūtinas joks kanalizacijos išvedimas, džiovyklės turi stalčiuką, kuriam prisipildžius kondensato, reikės jį tiesiog išpilti. Kai kurie gamintojai (AEG, Electrolux) gamina džiovykles, kurias galima išvesti į kanalizaciją, todėl kondensato netgi nereikės išpylinėti. Labai svarbus dalykas norint, kad džiovyklės veiktų ekonomiškai, tai kondensatoriaus priežiūra. Jį būtina ištraukti ir išplauti, bent kas 4-5 džiovinimus. Tai netaikoma BOSCH bei SIEMENS džiovyklėms. Šis gamintojas patobulino kondensatoriaus priežiūrą ir gamina džiovykles su išsiplaunančiais kondensatoriais ir naudotojui nebereikia jaudintis dėl džiovyklės ekonomiškumo bei jos priežiūros.

Kokią džiovyklę reikėtų rinktis?

Svarbu paminėti, kad renkantis džiovyklę, protinga rinktis tokios pačios firmos, kaip ir skalbyklė. Tokiu atveju niekada neiškils problemų, jei norėsite skalbinių džiovyklę statyti ant skalbyklės, nes gamintojas pasiūlys šių dviejų prietaisų sutvirtinimo elementą. Beje, rinkitės skalbimo mašinas, kurių gręžimas būtų stipresnis, t.y. 1200, 1400 ar netgi 1600 apsukų, nes stipriau išgręžtus drabužius reikės trumpiau džiovinti. Geriausi džiovyklių variantai yra su prieš dešimtmetį išrasta „karščio pompos“ (Heat Pump) technologija. Šioje technologijoje buvo įdiegtas kompresorius, kurio dėka džiovinimo procesas vyksta žemesnėje temperatūroje, o tai yra svarbu jautresniems audiniams. Su „karščio pompos“ technologija džiovyklės yra daug ekonomiškesnės, šiais laikais jau yra įprasta A++ ar A+++ ekonomiškumo klasė. Be to su šia technologija į aplinką išskiriama daug mažiau drėgmės ir šilumos, todėl nepaveiks namų mikroklimato.

Džiovyklės turi visų pagrindinių tipų audiniams skirtas džiovinimo programas, tad tinkamai pasirinkus išdžiovinimo lygį iš būgno ištrauksite puikiai išdžiovintus bei iškedentus, minkštus ir švarius nuo dulkių skalbinius. Kai kurių jų netgi nereikės lyginti – svarbiausia pasirinkti tinkamą programą ir po programos pabaigos ilgam nepalikti būgne skalbinių.

Naudodamiesi džiovykle pamiršite ištiestas virves ir „suragėjusius“ išdžiuvusius skalbinius, o namuose neteks kentėti nuo drėgmės pertekliaus. Taigi, džiovyklės tobulėja jau 200 metų ir tikrai tobulės ir toliau, tad jei norite įsigyti geriausią variantą nebijokite klausti savo pardavėjo!Jei nežinote, kur kreiptis, galite apsilankyti parduotuvėje, kuri prekiauja buitine technika Vilniuje.

Šaltinis: Buitinė technika Vilniuje
www.tarnas.lt
Švitrigailos g. 11 D
Vilnius