Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Į „Sveikatingumo miestelį“ šiauliečiai kviečiami ateiti ne tuščiomis

sveikataŠiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia šiauliečius susimąstyti apie sveikatą, supančią aplinką bei jos poveikį sveikatai. Net 20 proc. įtakos sveikatai turi aplinka, kurioje žmogus gyvena, todėl svarbu, kad jis gyventų bei dirbtų sveikoje aplinkoje. Ketvirtadienį, spalio 30 d., nuo 13 iki 17.00 val. prekybos ir pramogų sostinėje „Akropolis“ įsikurs „Sveikatingumo miestelis”, kuriame dalyvauti Biuras pakvietė keletą sveikatos įstaigų ir organizacijų. Miestelyje šurmuliuos ir savo veiklas pristatys Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Radiacinės saugos centras, Nacionalinis kraujo centras, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuviškos pirties bičiulių draugija, Šiaulių meteorologijos stotis, Šiaulių valstybinės kolegijos Biomedicinos mokslų katedra ir Šiaulių universiteto Sveikatos studijų katedra.

„Šiemet „Sveikatingumo miestelis“ organizuojamas antrą kartą. Labai norime, kad „Sveikatingumo miestelyje“ apsilankę šiauliečiai ir miesto svečiai ne tik sužinotų vertingos informacijos sveikatos išsaugojimo temomis, gautų patarimų, bet ir galėtų praktiškai išmatuoti atsinešto daikto ar maisto produkto radioaktyvumą, vandens pH ir nitratų kiekį geriamame vandenyje, gauti išsamią specialistų konsultaciją aktualiu klausimu, sužinoti daugiau apie elektromagnetinį lauką, triukšmą, kraujo donorystę, kaip įvertinti lauko oro temperatūrą pasirenkant aprangą ir žinoti, kaip elgtis esant dideliam nušalimo pavojui.“, – sako biuro direktorė Henrieta Garbenienė. „Sveikatingumo miestelyje“ veiks Biuro „Sveikatos palapinė“, kurioje gyventojai gaus sveikatos patarimų bei sužinos apie sveikatos išsaugojimo galimybes.

Visos dalyvaujančios institucijos parengusios edukacines priemones, specialistai pasiruošę informuoti ir patarti visais rūpimais klausimais, atlikti įvairius praktinius matavimus, pakomentuoti gautus rezultatus.

„Į „Sveikatingumo miestelį“ jokiu būdu neateikite tuščiomis. Kviečiame atsinešti daiktus, kurie, jūsų manymu gali būti radioaktyvūs, tai senoviniai rankiniai laikrodžiai, įvairūs daiktai, įsigyti sendaikčių turguose. Atsineškite ir maisto produktų (pvz., grybų, uogų), net statybinių medžiagų (pvz., plytą, žvyro, smėlio, akmenų ir kt.), nes Radiacinio saugos centro atstovai atsivežtais matavimo prietaisais išmatuos šių daiktų galimą radioaktyvumą, pakomentuos gautus rezultatus“, – ragina biuro visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ručinskaitė. Nereikėtų pamiršti ir geriamo vandens iš čiaupo ar iš šulinio, nes Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija nustatys nitratų kiekį ir pH geriamajame vandenyje indikatorinėmis juostelėmis. Geriamo vandens kokybę vartotojai įpratę vertinti pagal skonį, tačiau skanus vanduo ne visada būna kokybiškas. Koks vanduo bėga iš mūsų čiaupų, semiamas iš šulinių ar šaltinių, perkamas iš parduotuvių galime sužinoti tik ištyrę vandens mėginius. Didžiausi nitratų kiekiai yra randami šulinio vandenyje. Trąšų, mėšlo perteklius, kurio nepasisavina augalai, patenka į požeminius vandenis ir užteršia geriamojo vandens šaltinius azoto junginiais. Tokiais toksiniais rodikliais, kaip nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie junginiai nepašalinami nei virinimu, nei buitiniais vandens filtrais. Didesni kiekiai nitratų ir nitritų ypač pavojingi nėščioms moterims ir vaikams iki 6 mėn. amžiaus. Apie vandens saugumą galima sužinoti atlikus tyrimus.

Šiaulių meteorologinės stoties atstovai visuomenę supažindins su vėjo žvarbumo sąvoka, reikšmėmis, poveikiu sveikatai, tinkamomis apsaugos priemonėmis bei šiauliečiai sužinos kur gauti tokio tipo prognozę.

Artėjanti žiema primena ir apie poreikį dažniau apsilankyti pirtyje. Lietuviškos pirties bičiulių draugija parodys vanojimo būdus, supažindins su įvairių rūšių vantomis, patars kaip pirtyje semtis sveikatos.

Nacionalinio kraujo centro atstovai papasakos apie kraujo donorystę, galimybę tapti kraujo donorais. Lietuvoje nuolat vykdomos akcijos, bendruomenė raginama duoti kraujo neatlygintinai. Kiekvienas iš mūsų galime išgelbėti gyvybę!

Jaunimas atstovaus savo mokslo įstaigą – Šiaulių valstybinę kolegiją. Biomedicinos katedros studentai parengė pažintinę informaciją apie studijų programą, naujausias slaugos priemones, bei pasirengę užimti jaunuosius „Sveikatingumo miestelio“ lankytojus. Visi norintys galės išmėginti taiklumą užsidėjus „girtus akinius“, kurie imituoja apsvaigusio nuo alkoholio žmogaus būseną, pasimatuoti kraujospūdį ir kitus kūno rodiklius.

Šiaulių universiteto Sveikatos studijų katedrą atstovaujantys studentai parengė ne tik studijų pristatymą, bet ir nuotaikingą siurprizą – „Studentų mankštos pasaką“. Jaunimas pasirodys 14.00 ir 16.00 val.

Kviečiame šiauliečius ir miesto svečius būtinai aplankyti „Sveikatingumo miestelį“!