Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Szia, Lietuva!!!

Vengrijos valstybės sienų kontūraiSzia, Lietuvos verslo kolegijos dėstytojai, studentai, kolegos ir draugai. Sveikinuosi su jumis iš Budapešto, kuris greičiau nei visa Lietuva pasitinka saulėtą pavasarį.

Atrodo, dar taip neseniai ruošiausi paskutiniams egzaminams, taip neseniai dėjau daiktus į lagaminą. Tik pasižiūrėjusi į kalendorių, pakabintą ant sienos, pastebiu, kad jau prabėgo mėnuo nuo tos dienos kai išvažiavau toli nuo namų.

Norėčiau kartu su jumis pasidalinti pirmosiomis akimirkomis, įspūdžiais ir trumpai papasakoti apie Erasmus studentų gyvenimą.

Kelionė į Budapeštą. Kelionė prasidėjo Kauno autobusų stotyje vidurnaktį. Magiškas laikas, kai keičiasi žmonių gyvenimai, kai prasideda kažkas naujo. Kelionės maršrutas: Lietuva – Lenkija – Slovakija – Austrija – Vengrija. Nors kelionė autobusu varginanti, bet jos didžiausias pliusas – per tokį trumpą laiką galimybė bent akies krašteliu pamatyti skirtingų šalių kraštovaizdį.

Pirmasis įspūdis. Pirmą kartą Budapeštą išvydau vidurnaktį pro važiuojančio autobuso langą. Miestas kuo puikiausiai buvo matomas už daugelio kilometrų ir tikrai nesupainiosi su jokiu kitu miestu. Visas miestas skendėte skendėjo šviesoje. Gali susidaryti nuomonę, kad šis miestas niekada nemiega, nors galiausiai taip ir paaiškėjo. Miestas savo šviesomis pasitinka ir priglaudžia kiekvieną keleivį, beieškantį kelio.

Naujieji namai. Autobusų stotyje mane pasitiko Budapest college of communication and business studentas-mentorius, kuris padėjo susiorientuoti mieste ir pasiekti naujuosius namus. Suteikė visą būtiną informaciją, kurios gali prireikti pirmosiomis dienomis. Išmokė, kaip autobusu ir tramvajumi važiuoti nemokamai – „zuikiu“. Vidurnaktį keliauti mieste tikrai nėra didesnių problemų, nes viešasis transportas „nemiega“. Gatvėmis važinėja „naktiniai“ autobusai ir 6-as tramvajus.

Gyvenimo sąlygomis tikrai negaliu skųstis. Gyvenu nakvynės namuose, kurie yra įsikūrę senos statybos pastate. Pastatas su savo istorija. Viename kambaryje gyvenu su dviem merginomis. Viena mergina iš Vietnamo ir jau Budapešte gyvena antrus metus, o kita mergina – vengrė ir studijuoja Budapešte biologiją.

Susipažinimo savaitgalis. „Welcome Weekend“ – speciali programa Erasmus studentams, kuri skirta geriau vienam kitą pažinti, pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais, pasikeisti kontaktais, sutikti naujų draugų ir kartu pasitikti visus Budapešto teikiamus malonumus ir… išbandymus. Juk kartu linksmiau, smagiau ir drąsiau.

Savaitgalio programa buvo suskirstyta į dvi dalis. Pirmoji – penktadienį, o antroji – šeštadienį. Penktadienį visi Erasmus studentai išnuomotose patalpose nekantraudami laukė, ką jiems yra paruošusi mentorių komanda. Viso vakaro metu studentai žaidė įvairiausius susipažinimo žaidimus, stengėsi įsiminti naujų žmonių veidus, vardus, daugiau sužinoti apie pirmuosius įspūdžius, tikslus ir lūkesčius. Vakarui įpusėjus visi Erasmus studentai gavo paslaptingus vokus, kurių viduje galėjo rasti rašiklį, raktų pakabuką, lankstinukų apie žymiausius Budapešto naktinius klubus ir žinomiausias vietas. Bene svarbiausias daiktas, rastas voke – miesto žemėlapis, kuris tikrai padeda pasiklydus, ieškant reikiamos metro stoties ar susitikimo vietos. Linksmai nusiteikusių studentų juokas ir pašnekesiai buvo girdimi visą vakarą.

Šeštadienis buvo skirtas ne tik įspūdžiais pasidalinti, bet ir pamatyti gražiausias ir įspūdingiausias miesto vietas. Susirinkę studentai buvo paskirstyti į keturias grupes. Kiekviena komanda turėjo savo vadovus, kurie ne tik parodė, bet ir papasakojo įdomių istorijų apie žymiausias vietas. Keliaudami miesto gatvėmis studentai gerėjosi ne tik istoriniais pastatais, bet ir turėjo atlikti tam tikras užduotis: atsakyti į jau paruoštus klausimus ir atsakymus įrašyti užduočių lape; suvaidinti fontaną; pavaizduoti Vengrijos valstybės sienų kontūrus; įsiamžinti tam tikrose Budapešto vietose. Visą dieną studentai buvo geros nuotaikos, daug kalbėjosi, dalinosi mintimis, nuomonėmis, patirtimi ir įspūdžiais. Nė vienas nepastebėjo, kaip greitai atėjo vakaras.

O vakare Budapeštas dar gražesnis nei dieną! (bet apie tai – kitame laiške).

Sekmadienis buvo skirtas pailsėti ir sukaupti naujas jėgas, kurių prireiks ateinančią savaitę, kurios metu studentai keliaus į pirmąsias paskaitas.

Štai ir prabėjo savaitgalis, kuris buvo pilnas naujų įspūdžių, naujų patyrimų, naujų draugų.

Pirmosios paskaitos. Paskaitos vyksta pirmadieniais – penktadieniais. Kiekvienas studentas gali pasirinkti studijuoti tuos dalykus, kuriuos pats nori ir mano, kad jų jam prireiks ateityje. Taip pat gali koreguoti savo paskaitų tvarkaraštį, jei tik yra galimybė.

Pavasario semestro metu studijuoju septynis naujus dalykus, kurie orientuoti į verslo administravimo studijų programą. Pirmadieniais turiu keturias paskaitas: tai Projektų vadyba, Anglų kalba, kurios metu bandome suprasti ekonominius ir rinkodaros terminus bei procesus, Verslo plėtra ir Strateginis valdymas. Antradieniais paskaitų neturiu todėl dažniausiai keliauju miesto gatvėmis ir stengiuosi pamatyti vis naujas miesto vietas. Trečiadienį turiu Anglų kalbos užsiėmimą ir paskatą Tarp Rytų ir Vakarų. Pastarosios paskaitos metu daug diskutuojame apie šalių tarpusavio santykius, valstybių istoriją, dabartinę situaciją, nusistovėjusias žmonių pažiūras, susiformavusius stereotipus. Ketvirtadienį taip pat turiu dvi paskaitas. Labai įdomi Tarpkultūrinės komunikacijos paskaita, nes joje nagrinėjamos įvairiausios problemos per centrinės Europos kino filmus 1957-2010 metų laikotarpiu. Paskaitos metu žiūrime filmus, kurie orientuoti į žmonių tarpusavio santykius, bendravimą, vienas kito supratimą. Po filmo diskutuojame probleminiais klausimais ir bandome rasti atsakymus į juos, stengiamės atkreipti dėmesį į žmonių bendravimo ypatybes. Penktadienį, kaip ir prieš tai buvusias dienas, vėl turiu dvi paskaitas. Tarptautinio verslo kultūros paskaita orientuota į tarptautinio verslo plėtrą. Kad teorija nebūtų tik teorija, paskaitas skaito tarptautinės kompanijos TATA Group atstovai, kurie su malonumu dalijasi savo patirtimi ir žiniomis.

Visos paskaitos labai įdomios, orientuotos į praktini žinių pritaikymą, o tai ir yra svarbiausia. Paskaitų metu daug diskutuojame, žaidžiame įvairiausius žaidimus, kurie padeda suvokti, kaip veikia įmonė, kaip svarbu tarpusavio komunikacija ir užduoties supratimas, planavimas ir strateginis mąstymas. Paskaitos, kaip ir priklauso, vyksta anglų kalba kartu su vengrų studentais, kurie pasirinkto studijuoti tam tikrus dalykus anglų kalba.

Veikla po paskaitų. Nors paskaitų tikrai nemažai, tačiau kiekvienas studentas randa laisvo laiko. Erasmus studentams veiklos tikrai netrūksta. Mentorių komanda daug dėmesio skiria studentams, kad jie kuo linksmiau praleistų laisvalaikį ir nejaustų namų ilgesio. Per tokį trumpą laiką jau spėjome pamatyti gražiausias miesto vietas, apsilankyti čiuožykloje, dalyvauti kolegijos organizuotame pavasario semestro atidarymo karnavale, taip pat filmų naktyje, vėliavų vakarėlyje, apsilankėme Vengrijos parlamento rūmuose, pačioje geriausioje Budapešto blyninėje „Granma’s Pancake“. Taip pat su kitomis lietuvėmis lankėmės Lietuvių bendruomenės Budapešte susitikime, kuris leido suprasti, kad Lietuva yra labai svarbi ir niekada jos nepamirši, nors esi nuo jos labai toli. Erasmus studento beveik kiekvienas savaitgalis yra užimtas ir skirtas pamatyti kažką naujo. Siekiama, kad praleistas laikas Budapešte neprabėgtų veltui, kad kiekviena diena įsirėžtų mūsų prisiminimuose.

P.S. Kiekvieną studentą raginu išdrįsti pakeisti savo gyvenimą ir vieną semestrą studijuoti kitoje šalyje, apsuptam nepažįstamų ir naujų žmonių. Būdami toli nuo mamų ir namų užaugsite ir pasikeisite. Į gyvenimą žiūrėsite kitaip, kitaip vertinsite dalykus kuriuos turite, ir tai, ko pasiekėte studijuodami. Išmoksite kovoti už savo svajones ir siekti jų. Gyvenimas suteikia jums puikia progą pažinti save geriau. Pasinaudokite ja ir po to padėkosite sau, kad išdrįsote būti drąsus ir neplaukėte pasroviui. Aš jau padėkojau sau.

Siekite savo svajonių ir jos išsipildys!!!

Kuo nuoširdžiausi linkėjimai iš Budapešto.

Iki pasimatymo

Rūta Rusakevičiūtė, Lietuvos verslo kolegijos Šiaulių fakulteto Įstaigų ir įmonių administravimo II kurso studentė

Šiaulių.info

Vengrijos valstybės sienų kontūraiVengrijos valstybės sienų kontūrai


123456