Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

„Tekstų skaitymuose“ pristatyta Jono Nekrašiaus knyga apie Olegą Truchaną

Sausio 19 d. Šiaulių universiteto bibliotekoje vyko Humanitarinio fakulteto Literatūros istorijos ir teorijos katedros organizuojami LXXXIII „Tekstų skaitymai“, kurių metu pristatyta advokato Jono Nekrašiaus knyga „Olegas Truchanas – Lietuvos ir Australijos legenda“.
Įžanginį žodį tarusi Literatūros istorijos ir teorijos katedros vedėja doc. Džiuljeta Maskuliūnienė sakė, kad, ypač svarbu žinoti savo krašto istoriją, prisiminti čia gyvenusius arba iš čia kilusius įdomaus likimo žmones, tačiau plačiai pasaulyje žinomo Australijoje gyvenusio ir dirbusio Olego Truchano biografija daugeliui iš iki šio buvo balta dėmė. Šią spragą užpildė šiaulietis advokatas, Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Filosofijos ir antropologijos katedros lektorius Jonas Nekrašius. Jis parašė knygą, kurioje pristatė Olego Truchano gyvenimo istoriją, atskleidė įvairiapusę šio fotografo, gamtosaugininko, keliautojo, mokslininko-tyrinėtojo asmenybę.

Medžiagą knygai J. Nekrašius rinko dešimtmetį, net leidosi į keliones — žygį „Olego Truchano keliais po Bavariją“ ir ekspediciją „Olego Truchano keliais. Lietuva-Tasmanija“. 
Pristatydamas knygą, autorius sakė, kad jos motto – žmogus ir gamta yra neatsiejama suma. Rašydamas knygą, jis norėjo parodyti vieno žmogaus gyvenimo kelią nuo Lietuvos, Šiaulių, iki tolimosios Australijos salos Tasmanijos. Pasak autoriaus, „O. Truchano gyvenimas – pavyzdys, kaip žmogus įprasmina save tam tikroje prasmingoje veikloje, kurioje jis atsiskleidžia kaip žmogus, turintis savo poziciją ir koncentruojantis savo gyvenimą tam tikram tikslui“.
Olegas Truchanas gimė Šiauliuose 1923 m. rugsėjo 22 d. O. Jo protėviai į Šiaulius XIX a. atvyko iš Ukrainos. Mama Tatjana pagal tėvų tautybę buvo ukrainietė, tėvas Eduardas – rusas. Knygoje atskleidžiami trys gamtininko ir fotografo gyvenimo etapai: jo gyvenimas Lietuvoje iki 1944 m., 1944–1949 m. gyvenimas pabėgėlių stovykloje Vokietijoje, 1949–1972 gyvenimas ir darbas Tasmanijoje.

O. Truchano gyvenimo Tasmanijoje metu saloje buvo sparčiai plėtojama kalnų hidroelektrinių statyba, labai žalojanti gamtą. Gamtininkas stojo į kovą už įstabaus grožio gamtos išsaugojimą. Jis skaitė paskaitas, kurias iliustruodavo skaidrėmis iš savo kelionių po Tasmaniją, daug keliavo, fotografavo. Buvo išrinktas Tasmanijos gamtos rezervatų apsaugos tarybos patarėju ir Australijos gamtos apsaugos fondo nariu. Jo dėka australai iš pagrindų pakeitė savo požiūrį į gamtą. O. Truchano vardas tapo simboliu, kovojant už žmogaus ir gamtos harmonijos išsaugojimą. Truchano gyvenimą nutraukė tragiška mirtis keliaujant Gordono upe, kurią jis pirmasis pradėjo tyrinėti, aprašinėti, fotografuoti.
Olego Truchano atminimas Australijoje įvairiai įprasmintas, išleistos 9 jo fotografijų albumo „Olego Truchano pasaulis“ laidos. Džiugu, kad O. Truchano atminimas įamžintas ir Šiauliuose: Rėkyvoje vyksta O. Truchano vardo buriavimo regata, jo vardu mieste pavadinta gatvė. Jono Nekrašiaus nuomone, turime teisę didžiuotis šiuo iš Šiaulių kilusiu pasaulinio garso žmogumi.

Renginio metu apie knygą kalbėjo J. Nekrašiaus kolegos, bendradarbiai, bendrakeleiviai. „Minties“ leidyklos redaktorė Ingrida Darašienė prisipažino, kad redaguodama knygą pirmą kartą išgirdo apie Olegą Truchaną ir džiaugėsi, kad apie šią asmenybę sužinos daugiau žmonių. Šiaulietis fotografas Ričardas Dailidė gyrė autorių už tikslumą, dokumentiškumą. Komplimentų J. Nekrašius sulaukė iš katedros kolegos Jurgio Dieliauto, ekspedicijų bendrakeleivio architekto Algimanto Černiausko ir kt. vakaro dalyvių.
Susirinkusieji turėjo progos pasižiūrėti Vktoro Gundajevo parengtą TV laidą apie Olegą Truchaną ir  Jono Nekrašiaus videofilmą, kuriame sumontuota jo paties fimuota medžiaga, demonstruojamos žymiojo šiauliečio kurtos fotografijos su nuostabiais Tasmanijos gamtos vaizdais.

Ryšių su visuomene tarnybos inf.
Sigitos Inčiūrienės nuotr.