Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Tautodailininkas V. Mažukna supažindino moksleivius su liaudies kūryba

04     Šiaulių Simono Daukanto gimnazijoje viešėjo tautodailininkas iš Panevėžio Vidas Mažukna. Susitikimą,  pagal projektą AKIM (Aukštųjų kultūrų impulsai mokykloms), organizavo dailės mokytoja Elida Ignatavičienė.
     Panevėžio skyriaus tautodailininkų sąjungos pirmininkas Vidas Mažukna mokiniams pasakojo apie Lietuvos tautodailę. Supažindino su Panevėžio regiono menininkais, Šiaulių regiono liaudies meistrų darbais. Rodė knygas, kuriose įamžinti atskirų menininkų darbai. Plačiau V. Mažukna pasakojo apie garsų medžio meistrą, tautodailininką Vytautą Ulevičių. Pristatė jo darbus. Sakė, kad talentingo menininko kelias prasidėjo 1968 metais. Per daugiau nei 30 savo kūrybos metų V. Ulevičius dalyvauja rajoninėse, respublikinėse bei užsienyje rengiamose lietuvių liaudies meno parodose. Jo darbai yra eksponuoti daugelyje užsienio šalių. Menininko kūriniai puošia įvairias Lietuvos vietoves. Iš viso V. Ulevičius yra sukūręs per 200 brandžių darbų. Jo kūryba yra savitas reiškinys Lietuvos liaudies dailėje.
     V. Ulevičius buvo pirmasis V. Mažuknos mokytojas: ypač reiklus, pareigingas ir netaikantis nuolaidų sau. Būtent V. Ulevičius paragino Vidą mesti trejus metus trukusį jūreivio darbą ir užsiimti kūryba. Jis sakė, kad uždrožti galima daugiau nei dirbant jūroje. Vidas pabandė drožti. Pirmas darbas pavyko. Sulaukė teigiamo V. Ulevičiaus įvertinimo. V. Mažukna įsidarbino „Tulpėje“ drožėju. Vėliau 12 metų – etalonų kūrėju. Pasak V. Mažuknos, per mėnesį reikėdavo sukurti 15 etalonų.
     V. Mažukna sako nebežino, kiek skulptūrų yra sukūręs: „Skulptūras skaičiavau iki 200. Paskui nustojau. Net nebežinau, kur stovi mano darbai. Kai kurios skulptūros liko Panevėžio rajone, kai kurios puošia privačias sodybas.“
     Tautodailininkas prisimena, kad anais laikais daug skulptūrų droždavo kolūkiams. V. Mažukna pažymi, kad tautodailė – sudėtinė bendrosios kultūros dalis. Tautodailininkai anksčiau buvo vadinami liaudies meistrais. Dabar kone kas trečias ar ketvirtas tautodailininkas yra baigęs aukštąjį mokslą. Svečias pridūrė, kad pirmoji tikra liaudies meno paroda Lietuvoje surengta 1907 m. sausio 9 d. Rokiškyje. Joje dalyvavo 235 autoriai.

Vaida Tverijonienė

Šiaulių.info

04

123456