Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Gegužių progimnazijoje pristatyta mokinės poezijos rinktinė

111d       Baigiantis mokslo metams Šiaulių Gegužių progimnazijoje pristatyta aštuntokės, kasmetinių „Rudens godų“, projekto LINGUA dalyvės, nominantės, laureatės, šių metų epistolinio laiško, jaunųjų filologų konkursų miesto etape nugalėtojos Enrikos Dausynaitės poezijos rinktinė „Drugiai už kasdienybės“.
       Idėja suburti tekstus į visumą kilo mokyklos direktorei Silvijai Baranauskienei. Knygą sudarė Enrikos lietuvių kalbos mokytoja ir auklėtoja Daiva Šimkuvienė, maketą parengė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Daiva Stakvilevičienė, knygos viršeliui ir iliustracijoms panaudotos buvusios mokinės Augustinos Naciūtės piešinio detalės.
       Tai jau antroji Enrikos Dausynaitės eilėraščių sutelktinė. Pirmoji, pavadinimu „Ledo gėlės“, Šiaulių l/d „Kūlverstukas“ rūpesčiu išleista 2004 m., kai mergaitei tebuvo pusšeštų metukų. Tuomet ji dar nemokėjo nė rašyti ir jos sparnuotas poetines mintis popieriaus lape „nutupdydavo“ mama ir darželio auklėtojos Dovilė Valiulienė ir Gražina Mažeikienė.
       Į antrosios rinktinės pristatymą atskubėjusios l/d „Kūlverstukas“ vedėja Regina Jonikaitė ir auklėtoja Gražina Mažeikienė nuoširdžiai džiaugėsi, kad jų pastebėtas talentas auga, skleidžiasi.
       Enriką su pirmąja ugdymo įstaiga sieja gražūs prisiminimai: čia ji buvo išrinkta draugiškiausiu metų vaiku, dalyvavo tiesioginėje muzikinėje pramoginėje laidoje Tele bim-bam.
       Merginos mama Neringa Dausynienė susirinkusiems papasakojo, kad eiliuotos mintys tada dar mažametę dukrelę užklupdavo netikėtai – šokant per balą, regint bėgantį šunelį, girdint lietaus barbenimą.
       Mokinės vaikystės eilėraščius, kuriuose atsispindi šviesus, jaukus vaiko pasaulis,  renginio dalyviams raiškiai deklamavo progimnazijos ketvirtokai, atlydėti mokytojos Nijolės Gabrielaitienės, kuri prieš ketverius metus buvo ir Enrikos mokytoja.
       Pedagogė atsinešė tuometinės pradinukės darbą, kuriame buvo nupiešta mergaitės svajonė, sietina su poezija.
       Pati mokinė kartu su savo lietuvių kalbos mokytoja apžvelgė kūrybinį kelią, kurį drąsiai vadino sėkmės keliu, nes į merginos tekstus (tiek lyriką, tiek prozą) atkreiptas dėmesys ne tik Šiaulių mieste, bet ir respublikoje. Dauguma sėkme paženklintų eilėraščių surado savo vietą rinktinėje. Keletą jų Enrika perskaitė, mielai atsakė į susirinkusiųjų klausimus.
       Lietuvių kalbos mokytoja Inga Turovaitė pasidžiaugė, kad knyga „Drugiai už kasdienybės“ pasaulį išvydo būtent dabar, kai Lietuva ruošiasi švęsti lietuvių klasiko K. Donelaičio 300-ąsias gimimo metines. Šio poeto tradicija rikiuoti eiles sekant metų laikų kaita labai lietuviška ir nesenstanti. Prasminga, kad pradedanti poetė taip pat knygelėje eiles išdėliojo nuo pavasario iki žiemos.
       Mokytoja pastebėjo, kad Enrikos tekstuose daug gamtos, kurią apibendrina drugių įvaizdis. Todėl į žaliąjį pasaulį žvelgiama lengvai, šviesiai, spalvotai, kartu švelniai ir atsargiai kaip į trapų ir nuolat kintantį. Eilėraščių žmogus renkasi romantišką, pasakišką erdvę, kuri įvardinta kaip „už kasdienybės“. Tačiau į svajonių pasaulį keliaujama iš namų erdvės, kur arbata, langas, batų dėžutė, gatvė, kiemas. Simboliška, kad pabrėžiamas ieškojimas, siekimas, tikėjimas, žydėjimas kaip viltis, ypač būdingi augančiam, bręstančiam jaunam žmogui.
       Knygos pristatymą vainikavo Enrikos bendraklasių parengta staigmena – kompozicija „Batų dėžutėj“ ir nuoširdūs mokinių sveikinimai bei linkėjimai.
       Telieka tikėtis, kad kūrybos paukštė, kurią mergina sugebėjo prisijaukinti, ją lydės visą gyvenimą.

    Daiva Šimkuvienė, Gegužių progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja
    Nuotraukų autorės: Neringa Dausynienė, Augustė Šimkutė, Emilija Petrošiūtė

Šiaulių.info

111d111d111d